V Košickom kraji hrozí kriminalita spojená s okrádaním starších, dobrotivých až naivných občanov, seniorov. Táto skupinka zlodejov sa však odváži okradnúť i vekovo mladších ľudí. V oboch prípadoch nevravím o očividnom násilí a krádeži peňaženky za bieleho dňa, ale zákernešej, vieruhodnejšej a pred verejnosťou nenápadnejšej metóde. Píšem o aktuálnom prípade v Košickom kraji ale je žiaľ pravdou, že takáto kriminalita je dnes moderná a ľahko realizovaná na území celého Slovenska. Výnimkou nie sú ani obce a prípady sú početné. Na tento druh kriminality si začíname zvykať, stáva sa akosi bežným, takmer samozrejmým.
A práve preto musí byť poctivý človek obozretenejší a dať si pozor!
Chcel som tým povedať, že na podobné spolky podvodníkov môžeme natrafiť i v iných okresoch Slovenska, nebolo by to žiadnou novinkou. Teraz sa ale zameriam na prípad, ktorý je v tomto smere najaktuálnejší a týkal sa spomenutého Košického kraja. Seniori sú zrejme najvhodnejšou obeťou. Sú dôverčiví, no možno by ste sa čudovali, ale v byte majú po všelijakých škatuľkách uloženú peknú čiastku peňazí. Mnohí však aj na účte, ako dve pani z nasledujúceho prípadu.
Podvodníci a ich drzé praktiky nepoznajú hraníc. Tak si predstavte, že páchateľ prišiel za staršou ženou, ktorú dokázal bez väčšej námahy presvedčiť, že je jej syn! Vraj od nej potrebuje finančnú pomoc. Táto seniorka mu dokázala formou prevodu na účet poslať vysokú čiasku svojich nasporených financií, no to nestačilo. Za tri dni prichádza opäť, vraj potrebuje pomôcť určitej žene. Dôchodkyňa tak činnosť zopakuje. Dokopy mu previedla na účet 18 000 Euro a „syna“ už odvtedy nevidela.
· Dotyčný podvodník takto chodil takmer od domu do domu, niekedy sa vydával za syna, inokedy za vnuka.
V druhom prípade sa mu podvod takmer podaril, mal byť údajne „vnuk.“ Dotyčná seniorka mu išla prevodom poslať 6000 Euro, no v momente jej zavolal skutočný vnuk a prikázal, aby žiadne prevody nerealizovala. V tomto prípade sa tak zabránilo istému podvodu.