Veľa ľudí robí chybu pri vyhadzovaní organického odpadu z domácnosti, jedna z možností a jak ho využiť je vo forme kompostu. Jediná investícia je len vaša trpezlivosť. Existujú vlastne nejaké výhody kompostovania? Je ich mnoho, ale hlavne máte šancu dosiahnuť perfektnú pôdu a záhradu po akej snívate. Ušetríte cestu, peniaze a čas, ktorý by ste museli absolvovať do obchodov, a zháňať vhodné hnojivo,ktoré bude obsahovať mnoho chemických látok a aj tak nebude záhrada dokonalá. Vaša záhrada sa vám odvďačí !
Aké materiály je možné použiť pri tvorbe kompostu?
· Pokosená tráva
· Odumreté časti rastlín, konárikov
· Zvyšky zeleniny a ovocia
· Exkrementy domácich miláčikov
· Odpílene kusy dreva
Doba kompostovaniaby nemala trvať dlhšie ako 2-3 roky. Kompost je vhodné uložiť na miesto v záhrade, kde nesvieti priame slnko, ktoré by mohlo kompost vysušiť. Ak už nie je žiadna iná možnosť ako ho nechať na slnku, tak je dobré ho občas poliať, aby kvôli slnku nepreschol. Pre kompost je vhodné,ak je uložený nad zemou,aby mal doň hmyz pohodlný prístup.
Na spodok je vhodné uložiť hrubšie materiály ako sú konáriky, odpílene kusy dreva.Následne je vhodné uložiť napríklad lístie alebo pokosená tráva. Vo vrstvách 20-30 cm je vhodné uložiť aktivátor kompostu. Vytvorí sa rovnováha v pôdnej reakcií. Pre kompost je vhodný prístup vzduchu, preto je vhodné kompost aspoň raz premiešať.
Kompostová prímes, ktorá nie je až taká potrebná môže byt vytvorená aj z liečivých rastlín alebo buriny. Do vedra uložíme púpavu, harmanček, podbeľ, skorocel, celé to zalejeme vodou,uložíme na to pokrývku a necháme kvasiť aspoň 2-3 dni. Teraz pridáme ku zmesi roztok z vody a medu (stačí menej), zalejeme tretinu zmesi.
Hotový kompost rozhodíme po záhrade tesne pred jesenným rýľovaním a zapracujeme ho do zeme. Na meter štvorcový použijeme cca 4-5 kg kompostu.